Rozvíjíme nadané

MENTORING PRO DĚTI S NÁPADEM

Od roku 2020 pracujeme s nadáním mladých lidí a usilujeme o rozvoj jejich talentu, a to v rámci speciálního mentoringového programu pro žáky a studenty z Olomouckého kraje ve věku 11–20 let.

Vybraní žáci a studenti mají mimořádnou příležitost věnovat se svému nápadu a rozvíjet své dovednosti prostřednictvím týmové spolupráce, s pomocí mentorů a konzultantů, špičkových odborníků ve svých oborech.

V současnosti pracujeme na implementaci nápadu Anny Karoliny Tomoszkové do praxe. Kája usiluje o vybudování all-inkluzivního hřiště pro všechny bez rozdílu. V prosinci 2023 proběhlo setkání kouček programu, Káji a jejích spoluautorů hřiště z architektonického studia JAKSIK+, specialistů na aplikované pohybové aktivity, zástupce Statutárního město Olomouc (Ing. arch. Tomáš Pejpek / náměstek primátora) a vedení Výstaviště Flora Olomouc, a.s. (Ing. Eva Fuglíčková / ředitelka společnosti, Ing. Jiří Svačinka / provozní ředitel), kde by hřiště v budoucnu mohlo stát. V roce 2024 se budeme věnovat dopracování architektonické studie a studie proveditelnosti Kájina projektového záměru.


Mentoringový program pro nové uchazeče plánujeme otevřít opět od září 2024. Více info v květnu.

Projekt je realizován za podpory:

         

 

CO O PROJEKTU ŘÍKAJÍ ABSOLVENTI

Poslechněte si názory účastníků mentoringového programu. Proč se přihlásit? A jak vám pomůžeme k realizaci vašich nápadů?

 

Jakub Střelec
a Jakub Glonek

Kuba Střelec s kamarádem Kubou Glonkem v mentoringovém programu pracují na skvělém projektu 3D tisk školních pomůcek. Všimli si, že v jejich základní škole dlouhodobě chybí názorné interaktivní pomůcky. Protože je zajímá 3D tisk, rozhodli se, že pomůžou spolužákům i učitelům. Aby studenti mohli učivo lépe pochopit (zastaralé učebnice nestačí), rozhodli se, že pomůcky sami vytisknou. Přihlásili se do mentoringového programu Divadla na cucky, kde jim s realizací projektu pomáhají. Společně koupili 3D tiskárnu PRUSA SL1 a ve spolupráci s mentory se rychle posouvají ve svém projektu k cíli. Do své školy už dodali model Věstonické Venuše, ledvinu, průřez dvoutaktním motorem a spoustu dalších. Momentálně pracují na modelu jaderného reaktoru. Jejich dlouhodobým cílem je dodat do všech olomouckých základních škol kufřík vytištěných 3D pomůcek. Proto se navíc pustili do přípravy crowdfundingové kampaně Kup si ledvinu.

Tobiáš Dostálek

Tobi je 11ti letý kluk, který programuje videohru. V programu Divadla na cucky má hlavně rád komunitu ostatních a zdarma občerstvení. Se svým mentorem programuje a tvoří plošinovou videohru v Pythonu na sci-fi téma, kde se podle slov mentorů: "Vraždí Ufoni".

Tobiho tvorba hry velmi baví a (skoro) každou sobotu se s rozcuchanými vlasy a s úsměvem na tváři v divadle objeví. Tobiho baví taky základy grafického designu.

Anita Palaščáková
a David Konrád

Anitka a David se věnují tvorbě brandu vlastní značky oblečení. Ve spolupráci s módní návrhářkou Andreou Lojkáskovou se naučili vybírat materiál a pracovat s ním a učili se základy střihu. Účelem jejich brandu “vertical wear” je, aby ho mohl nosit každý, protože “you are not supposed to fit clothes, clothes are supposed to fit you”. Vertical wear je streetwearový brand s oversized oblečením. Jako první se zaměřují na tvorbu mikiny, u které si sami tvoří návrhy designu. Designy budou fungovat na bázi limitovaných edicí, což znamená, že každý design bude mít omezený počet kusů. Díky podpoře mentoringového programu Divadla na cucky mají možnost projekt realizovat, protože od svých mentorek Dity a Vlaďky mají neustálou podporu a navíc získali finanční podporu na pořízení materiálu.

Kája Tomoszková

Kája se narodila v roce 2008 a od narození se potýká s pohybovým omezením, které si žádá neustálou rehabilitaci a ovlivňuje ji v každodenním životě. Jinak je Kája v mnohém podobná svým vrstevníkům - hraje na keyboard, kreslí a vůbec tvoří s využitím nejrůznějších technik a technologií, ráda hraje deskové hry, čte fantasy knížky a baví ji také kreativní psaní. Její vášní je cestování, mluví plynně anglicky. Velmi ráda se věnuje pohybovým aktivitám, jako třeba plavání, jízda na kole, házení frisbee a podobně. Proto Káju zaujala možnost vymyslet a vyprojektovat hřiště, kde si všechny děti můžou hrát bez rozdílů a hlavně spolu, bez ohledu na různá omezení, protože podle Mezinárodní úmluvy o právech dítěte má každé dítě právo si hrát. Podle Káji není fér, že v Česku jsou hřiště jen pro zdravé děti. Kájino heslo zní: Pojďme to změnit!

PREZENTACE VYBRANÝCH PROJEKTŮ



Divadlo na cucky, Dolní náměstí 42, 779 00 Olomouc
Program Divadla na cucky produkčně zajišťuje DW7, o.p.s.

Hlavní partneři divadla:

Tvorba WWW stránek Flexum.cz