TOMÁŠ JANYPKA/SABINA BOČKOVÁ: song lines: expedice 97/18

Perfomance song lines je osobní výpravou do vnitřního prostoru, který je zasažen nepřítomností blízkého člověka, jeho přítomností a vzpomínkou. Jde o intuitivní hledání podstaty této zkušenosti.

V hloubce choreografického díla se skrývá hledání odpovědi, jak může takový traumatizující zážitek ovlivnit naše tělo, přestože samotná ztráta je v nás skrytá a neviditelná. Toto hledání vytváří pomyslnou mapu prostoru, kde je hlavním měřítkem vzdálenost od prožitku. Je to navigace pro hledání, kde se emoce stávají návratem do ztracených prostor, kde slova a těla mohou být velmi blízko a zároveň neuvěřitelně daleko.


Název díla je inspirován knihou Songlines od Bruce Chatwina. Popisuje zážitky domorodců v Austrálii a zaznamenává jejich mytologii. Píše se v ní, že náš svět byl "vyzpíván" našimi domorodými předky. Zpěv jako akt stvoření je duchovním základem této performance. 


Česká premiéra 21.10. 2019 // Studio Alta Praha
Slovenská premiéra 05.02.2020 // Nová synagoga Žilina 

 

Tomáš Janypka
Tvůrce, choreograf, performer, mentor a facilitátor Somatického dialogu. Je absolventem oboru Fyzické divadlo na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Jako nezávislý umělec i člen kolektivu ZDRUHESTRANY má na svém kontě řadu kolaborativních projektů s osobnostmi jako jsou Jaro Viňarský, Sonja Pregrad, Dominique Boivin, Daniel Gulko, Helle Bach, Lenka Flory, Jan Mocek, sdružení tYhle, mimoOs nebo Temporary Collective.

Jeho síla spočívá v jemnosti a otevřenosti žánrům a přístupům, středobodem jeho záběru jsou intimní události, vnímání těla a jeho hranic, tíha věcí v rovině fyzické i duchovní a fyzické a emocionální sdílení s diváctvem. Vytvořil díla song lines: Expedice 97/18 (2019, se Sabinou Bočkovou), Osm pohárů a ďábel (2021, s Robertou Štepánkovou) a Completing the Sphere (2021, roční interdisciplinární výzkum v architektonickém a vizuálním projektu Juraje Gábora). Ve spolupráci s dánskou choreografkou Helle Bach a islandským scénografem Siggi Oli vytvořil autorské dílo Lonesome COWBOY (2023), ve kterém zkoumají otázky mužství a lidskosti pro 21. století.

Od roku 2020 je součástí participativního inkluzivního projektu PRIMA (Viktor Černický), který zapojuje místní komunity netanečníků*ic. Byl jediným performerem při slavnostním zahajovacím představení Pražského Quadriennale 2023.

Ve spolupráci s Jazmínou Piktorovou a Markétou Stránskou aktuálně zkoumá hranice zakázaného v projektu určeném dětem a dospělým (7+) A to je zakázáno?, který bude na podzim 2024 uveden na pražské i regionální scéně.

 

ZDRUHESTRANY
Mezinárodní umělecký a produkční kolektiv

Jazmína Piktorová + Tomáš Janypka + Viktor Černický + Wanda Kaprálová + Petra Hanzlíková

Kolektivně i každý sám*a konfrontují otázku, jak se setkávat s publikem v současném tanečním divadle a performance. Kolektiv vznikl na popud absolventek*ů Ateliéru fyzického divadla na brněnské JAMU v roce 2016, má za sebou turné po Evropě a dostalo se mu respektovaných ocenění a nominací (Cena diváků a Cena poroty České taneční platformy pro inscenaci PLI, nominace na Thálii, DOSKY a Cenu Divadelních novin), stejně jako pocty v podobě zařazení PLI do prestižního výběru Aerowaves Twenty20. Spolek spolupracuje s různorodou typologií institucí i umělců/kyň, mezi něž patří Helle Bach, Odivo, Segni Mossi, Jaro Viňarský, Dominique Boivin, mimoOs, Sonja Pregrad, Cirque La Putyka, Divadlo DRAK, BeSpectACTive Network, Festival TANEC PRAHA, 4 + 4 dny v pohybu, Festival Bazaar, PONEC - divadlo pro tanec, Studio ALTA, Café de las Artes Santander, Kilowatt Sansepolcro, Festival Kiosk, CNK Banská Bystrica.

Koncept: Tomáš Janypka

Autor/Performer: Sabina Bočková,Tomáš Janypka (SK/CZ)

Dramaturgická spolupráce: Marie Gourdain (FR)

Choreografická spolupráce: Matthew Rogers (US)

Hudební konzultace: Elia Moretti (IT)

Světelný design: Lukáš Kubičina (SK)

Výroba kostýmu: Eva Judová

Produkce: SKOK z.s. a ZDRUHESTRANY z.s.

Poděkování: Dominique Boivin

Projekt vznikl ve spolupráci s: Záhrada CNK, Divadlo Pôtoň, Studio ALTA, Župný dom Púchov a Podivný Barón, Bazaar Festival Praha, Litomyšl ZUŠ, Žilina Stanica-Záriečie, SE.S.TA – centrum choreografického rozvoje, Plzeň – Moving Station a Malovice Švestkový dvůr.

31
10
18:30
host současný tanec Vstupenky
délka
47 min.

Divadlo na cucky, Dolní náměstí 42, 779 00 Olomouc
Program Divadla na cucky produkčně zajišťuje DW7, o.p.s.

Hlavní partneři divadla:

Tvorba WWW stránek Flexum.cz