Pravidla úklidu

Autorská inscenace o práci v domácnostech, práci na černo, péči a rodičovství na dálku vycházející z dokumentárních rozhovorů s ženami pracujícími v těch nejmizerněji placených profesích.

„Úklid je práce, která je vidět, až když jí nikdo nedělá.“
Pierrette Hondagneu-Sotelo

Tři mluvčí. Tekuté charaktery žen vypráví o nepsaných pravidlech péče, která po staletí tvoří gender. Superhrdinky úklidu, Eurydiky čekající v říši stínů, zatímco se budoucnost loaduje, zero waste mámy, co si kupují emoci a kvalitní čas na své děti. Češky jsou pendlerky, zatímco Ukrajinky jsou migrantky. Něco se čistí vodou, něco na sucho, něco denně a něco se prostě vyčistit nedá. Společnost, stejně jako úklid, má svá pravidla. A pak přijde válka. A prach znovu usedá na čisté tiché předměty. A ten prach se v prachy obrací a v noci mluví o tom, že poslední vrstva Země se dokonale obejde bez lidí.

„Každá z postav je jiná, jejich charaktery se přelévají. Jde o jednu Ukrajinku a jednu středostavovskou Češku, která má možnost si Ukrajinku najmout, a pak o umělkyni – intelektuálku žijící ve velkoměstě. Divák je vnímá jako uklízející superhrdinky. Kupují si emoci a kvalitní čas na své děti. Následně se transformují do matek a vypovídají o nepsaných pravidlech péče, která po staletí tvoří ženský gender.
Marie Kobrlová, Divadelní noviny

Fade in Rubín #42: Pravidla úklidu
podcast věnovaný inscenaci

Inscenace vznikla jako koprodukce Kolonie z.s., A studia Rubín a Divadla na cucky.

 

PROGRAM K INSCENACI (.pdf)

PLAKÁT K INSCENACI (.pdf)

Hrají
Agáta Kryštůfková
Režie
Hudba
Markéta a Pavel Ptákovi
Dramaturgie
Text
Lucie Ferenzová a kol.
Produkce
A studio Rubín
Divadlo na cucky
Kristýna Milaberská
Odborná konzultace
Mgr. Petra Ezzeddine, Ph.D.
Výprava a dramaturgická spolupráce
premiéra
09.05.2022
délka
60 min.

Divadlo na cucky, Dolní náměstí 42, 779 00 Olomouc
Program Divadla na cucky produkčně zajišťuje DW7, o.p.s.

Hlavní partneři divadla:

Tvorba WWW stránek Flexum.cz