Opletal

Divadelní provokace na téma české národní identity.
Opletal, Palach, Zajíc… Víte, kdo je kdo? Komediálně-detektivní pátrání tří herců, zkoumajících na příběhu autentické osobnosti principy národní identity i příčiny našich historických komplexů.

Přes účelové zesměšnění, které působí jako stěžejní a sjednocující prvek režijní poetiky, jsou divákům předestřena pravidla dokumentárního divadla, jednotlivé symboly národní identity a taktéž samotná osobnost Jana Opletala nebo jiné významné postavy čekých dějin. Tancující obložený chlebíček, který je prezentovaný jako jedna z nejdůležitějších zásluh českého národa, nabývá v inscenaci stejnou hodnotu jako mezinárodní den studenstva, který je spojený právě s Opletalovou smrtí.

Lucia Šmatláková, Festivalový zpravodaj 22. Divadelní Flory

Výsledkem je značně kousavý náhled naší historie i národní identity, stejně jako zpochybňování hrdinství, které Češi dokážou zhodnotit až s odstupem let a v případě, kdy jim může něco vynést. Výklad dějin nejednou po cimrmanovsku převracejí a někdy i manipulují, když mění optiku pohledu na ně z pozice dalších, leckdy opomíjených postav (což je i případ další, ne tak glorifikované oběti z roku 1989 – pekařského učně Václava Sedláčka). (...) Hába v olomoucké inscenaci nabízí punkový a generačně jízlivý pohled rozzlobeného dítěte, které se snaží najít svůj postoj k dějinám a sympaticky se s nimi vyrovnat.
Pavla Bergmannová, Divadelní noviny

 

PROGRAM K INSCENACI (.pdf)

PLAKÁT K INSCENACI (.pdf)

 

Hrají
Adam Joura
Ondřej Jiráček
Růžena Dvořáková
Režie
Scéna
Asistence režie
Anna-Marie Maxera
Text
Michal Hába a kolektiv
premiéra
11.05.2018
derniéra
08.12.2022
délka
70 minut

Divadlo na cucky, Dolní náměstí 42, 779 00 Olomouc
Program Divadla na cucky produkčně zajišťuje DW7, o.p.s.

Hlavní partneři divadla:

Tvorba WWW stránek Flexum.cz